Python OOP #1 – Sınıflar ve Örnekleme

Bu seriyi hazırlarken Corey Schafer‘ın video derslerinden yararlandım.

Python’da nesne tabanlı programlama diğer diller ile neredeyse aynı. C++ bilen biri Python ile sınıf-nesne ilişkili kodlar yazmakta hiç zorlanmayacaktır. Tüm kavramlar burada da geçerli. Her zamanki gibi öncelikle sınıfla başlıyoruz. Sınıf, aynı temel özelliklere sahip nesneleri ifade eden bir kategori gibi düşünülebilir. Örneğin bu ve muhtemel bundan sonraki yazılarımda kullanacağım örnek kod üzerinden gidecek olursam, Employee() yani “İşçi” bir sınıftır. Ama bu çok genel bir tanımlama. Birçok kişi işçi sınıfına dahil olabilir. Bob ve Alice birer işçidir. Ancak cinsiyet, yaş, isim, boy gibi bir çok farklı özelliklere sahiptirler. Ama sonuçta ikisi de işçi sınıfına ait. Bu nedenle örneğimizde Bob ve Alice birer nesne oluyor.

class Employee():
  def __init__(self, fname, lname, pay):
    self.fname = fname
    self.lname = lname
    self.pay = pay
    self.mail = fname + "." + lname + "@company.com"

  def fullname(self):
    return self.fname + " " + self.lname

emp1 = Employee("Bob", "Hawkes", 5000)
emp2 = Employee("Alice", "Banas", 3500)

print(emp1.mail)
print(Employee.fullname(emp1))

Kod temelde iki bölümden oluşuyor. class Employee(): kısmında işçi sınıfını tanımlıyoruz. Ama bu sadece bir tanımlama. Yani henüz bu sınıfı kullanmış değiliz. Oluşturduğumuz sınıfı kullanmak için bu sınıfın özelliklerini taşıyan nesneler oluşturacağım ki buna da Pythonca’da “örnekleme” deniyor.
emp1 = Employee("Bob", "Hawkes", 5000) satırında emp1 adında ismi Bob Hawkes olan ve 5000 maaş alan bir işçi nesnesi üretiyoruz.

Görüldüğü üzere örnekleme işlemi fonksiyon kullanımına benziyor. Nesnenin özelliklerini sınıfa argüman olarak veriyoruz. Bu örnekleme işlemini daha zor yapabilirdim. Nasıl mı?

class Employee():
  pass

emp1 = Employee()

emp1.fname = "Bob"
emp1.lname = "Hawkes"
emp1.pay = 5000
emp1.mail = "Bob.Hawkes@company.com"

Diğerinden farklı olarak burada __init__() fonksiyonunu kullanmadım. Sonuçta nesnenin özelliklerini tek tek elimle girmek zorunda kaldım. Bu şekilde aynı sınıfa ait yüzlerce nesne olduğunu düşünün. Kod yazmak oldukça zor olurdu.

İlk örnekte kullandığım __init__ fonksiyonu bu işe yarıyor. Adını initialization yani “başlangıç” kelimesinden alan bu fonksiyon nesnelerin başlangıç değerleri almasını sağlıyor. C++ bilenler constructor dediğimde ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Göze çarpan Self kelimesi başlangıç değeri ataması yaparken argüman olarak verdiğimiz nesneyi ifade ediyor. Eğer bunu kullanmazsam Python neye değer vereceğini bilemez.

Örnekte bir de fullname() fonksiyonu var ki bunu ben tanımladım. İşlevi nesnenin tam adını geri döndürüyor olması. Fonksiyonu kullanırken önce sınıfın adını sonra fonksiyon adını araya”.” koyarak kullandım. Bu Employee sınıfından fullname fonksiyonunu çağır anlamına geliyor.

Sınıfa ait fonksiyon kullanırken argüman olarak direk nesneyi verdim. Fonksiyon tanımlaması incelenirse nesnenin, Self yerine kullanıldığı görülebilir. Bu Self mantığını anlamak için güzel bir kullanım şekli ancak genelde sınıfa ait fonksiyonlar çağırılırken şu kullanım tercih edilir.

print(emp1.fullname())

Bu daha kısa bir kullanım ancak yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Burada değişkenlerde olduğu gibi nesneye ait bir fonksiyonu çağırıyoruz.Unutulmamalıdır ki bir sınıftan üretilen nesne, sınıfa ait her şeyi -değişkenler, fonksiyonlar vs.- alır.

Bir sonraki yazıda sınıf değişkenlerinden bahsedeceğim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s